Pletení a háčkování

Pletení a háčkování

PLETENÍ - není přesně známé kdy vzniklo. Nejpravděpodobněji se vyvinulo z řetízkového šicího stehu - jedná se o napojování oček rukou nebo pomocí jehly . Definice pletení je vytváření ok z nekonečné nitě pomocí dvou či více jehlic. Egypt je pravděpodobně též kolébkou této textilní techniky která se vyvinula ze síťování, při němž se používaly nejprve kostěné a později železné jehlice. Síťovaná oka byla nahrazena oky pletenými.Jedná se o proplétání nití mezi sebou.

Asi před pěti sty lety byly nejběžnějšími materiály pro pletení bavlna a hedvábí, nikoli vlna. Na středním východě byly tyto materiály daleko dostupnější, než v Evropě. Evropané pravděpodobně začínali plést z vlny, možná ze lnu.
Pletení je zřejmě arabský vynález, podle směru práce. Arabové píší zprava doleva a stejně tak i pleteme řádek. Pletení vzniklo v Egyptě nebo nějaké sousedící zemi (Jeden z prvních pletených oděvů je nalezen v Horním Egyptě v 6. století n. l. ) a rychle se rozšířilo do Evropy. Nejstarší prokazatelně pletené výrobky pocházejí ze 7. století našeho letopočtu z Arábie. Protože jsou tyto výrobky značně propracované, dá se s určitostí předpokládat, že technologie existovala již dlouho předtím. Jak se z Východu pletení rozšířilo do Evropy nelze s určitostí říci. Nejstarší pleteninou nalezenou na evropské půdě je barevně vzorovaná rukavice nalezená na území Španělska. Počátky rozkvětu pletařského umění v Evropě jsou spjaty se Španělskem a Florencií a jsou datovány do 12. století. Pletené zboží, jako rukavice a punčochy, patřilo k vzácnostem a byli jím obdarováváni vysocí církevní hodnostáři a světští panovníci.
Asi před pěti sty lety byly nejběžnějšími materiály pro pletení bavlna a hedvábí, nikoli vlna. Na středním východě byly tyto materiály daleko dostupnější, než v Evropě. Evropané pravděpodobně začínali plést z vlny, možná ze lnu.

HÁČKOVÁNÍ- nelze přesně určit začátek háčkování,je ale pravděpodobné,že vznikalo spolu s pletením.Háčkovat uměly ženy už v době bronzové.V dřívějších dobách se háčkované výrobky používaly při zdobení ženského prádla,zdobení nábytku na což byly hospodyně patřičně pyšné. V 19.století dochází k ocenění háčkovaných výrobků.
Háčkovaná textilie je vytvářena z nekonečné nitě protahováním smyček.Pracuje se s háčkem a posledním okem-smyčkou,která je navléknutá na háčku.Vyjímkou je tuniská technika,kdy se nabírají očka na dlouhý háček,očka se postupně vzájemně proplétají až zůstane poslední očko.Háčkovat lze z příze jemné slabým háčkem a vytvářet jemné výrobky,nebo háčkovat z příze silné větším háčkem a tvořit objemné výrobky.

Pletení a háčkování jsou dodnes velkým koníčkem. Patří k relaxačním činnostem při kterých si báječně odpočinete a ještě navíc vytvoříte originální kousky do svého šatníku.

Materiály na pletení a háčkování:

  • BAVLNA
  • HEDVÁBÍ
  • BAMBUS
  • LEN
  • VLNA
  • VLNA MERINO
  • AKRYL
  • POLYAKRYL
  • VISKOZA

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení